28.8.2017
JAB - HKR
15.5.2017 | Michal Břuchanský

Sparta o výhře nad Karvinou rozhodla dvacet minut před koncem

PRAHA – Sparta před duelem s Karvinou ztrácela na svého slezského soupeře v tabulce jeden bod. Zápas to nakonec byl vyrovnaný a lehce favorizovanější Pražané dokázali svého soupeře přetlačit 3:1, když rozhodující gól vstřelil dvacet minut před koncem Surmaj a v závěru přidal pojistku Čermák.

28.kolo  •  po 15.5.2017  •  13:00
AC Sparta Praha
3:1
MFK Karviná

Poločas: 1:0
AC Sparta Praha: Budinský – Sváta, Cabadaj, Pavlík, Čmelík, Havelka, Čermák, Moravec (66. Surmaj), Císařovský (88. Eichler), Matoušek (86. Balvín), Špaček.
MFK Karviná: Pastornický – Novák, Jakubov, Karčmář, Putyera, Plesník (75. Tomšů), Kania (71. Behan), Smrž (69. Dendis), Galuška (81. Duda), Mládek, Řapek (88. Sas).
Branky: 11. Špaček, 72. Surmaj, 86. Čermák – 57. Kania. Rozhodčí: Ginzel – Vlasjuk, Kříž. ŽK: Císařovský, Sváta – Galuška. Diváci: 161.

Úvod střetnutí nabídl opatrné oťukávání z obou stran. Z něj příliš nevybočily ani dva karvinské rohové kopy, které se hostům po celý zápas nedařily. V desáté minutě už ale poprvé udeřila Sparta, která využila svou první šanci a dostala se do vedení, když si Jan Špaček zaběhl za obranu a po zpracování dlouhého nákopu zcela sám před brankářem Pastornickým nezaváhal.

Po necelé čtvrthodině hry mohl náskok Pražanů zdvojnásobit karvinskou obranou zapomenutý kapitán Matoušek, jehož pokus z patnácti metrů ale skončil nad brankou. Vzápětí o sobě dali vědět také svěřenci trenéra Samce, kteří začali posílat do pokutového území jeden centr za druhým a v osmnácté minutě poprvé prověřili Budinského, jenž si se střelou z voleje ale poradil.

Slezané se dostali znovu do úzkých ve 24. minutě, kdy jeden ze sparťanů pálil z pravé strany, nicméně Pastornický včasným výběhem zmenšil střlecký úhel a pokus z bezprostřední blízkosti u své levé tyče zneškodnil. Gólem neskončila ani sparťanská střela z dvaceti metrů, která letěla přímo do míst, které zmíněný brankář Karviné kontroloval. Podobná situace vznikla před přestávkou i na druhé straně, ovšem Budinský to se zákrokem proti střele zpoza šestnáctky rovněž neměl složité.

Na začátku druhého poločasu už byla Karviná o něco lepším týmem, z čehož ale dlouhou dobu nedokázala těžit. Tak se stalo až v 58. minutě, kdy se po faulu Sváty opřel do přímého kopu Lukáš Kania a z prostoru vedle pokutového území překvapil Budinského, který plachtil k levé tyči marně. Karviná touto vyrovnávající trefou započala několikaminutový nápor, při kterém ji ale obrana Sparty do žádné další šance nepustila.

Série střídání okolo sedmdesáté minuty napomohla Spartě, která otupila převahu Slezanů a navíc se vrátila do vedení. Byl to právě střídající hráč David Surmaj, jenž se blýskl pěknou individuální akcí a střelou do rukavic Pastornického, kterého už ale z pohotové dorážky překonal zakončením mezi nohy.

Hosté se pokusili okamžitě odpovědět, z velkého množství rohových kopů ale jistou defenzívu Sparty nezaskočili, což platilo i při střele z dvaceti metrů, po které Budinský skočil a zabránil míči projít za brankovou čáru. Závěrečná fáze utkání poté byla ovlivněná častým přerušováním, kvůli kterému se Karviná nemohla dostat do stálejšího tlaku. Její odpor v 86. minutě nakonec definitivně zlomil Aleš Čermák, který v úniku dvou na nikoho přeloboval Pastornického a upravil skóre na konečných 3:1.

Jakub Moravec

Rok narození: 1996

Jednadvacetiletý záložník byl hlavní postavou v utkání Českých Budějovic proti Příbrami, které Jihočeši zvádli skvěle a vyhráli 7:0. Moravec se proti svým bývalým spoluhráčům blýskl hattrickem.