22.05.2019
14:00 hod
CEB - ZLN
3 : 0
24.05.2019
11:00 hod
JAB - JIH
4 : 4
25.05.2019
13:30 hod
PLZ - OLO
1 : 4
26.05.2019
11:30 hod
BNO - BOH
3 : 1
26.05.2019
15:00 hod
KAR - TEP
1 : 3
26.05.2019
15:00 hod
HKR - SLO
1 : 1
27.05.2019
11:00 hod
SLA - DUK
0 : 5
27.05.2019
13:00 hod
MBL - LIB
2 : 2
27.05.2019
13:00 hod
SPA - OVA
1 : 2
27.05.2019
16:00 hod
PRI - TRI
1 : 2
27.05.2016 | Nikol Kuncová

Hráč sezony David Čapek: Velmi si vážím důvěry a šance od Sparty

PRAHA – Zisk titulu Juniorské ligy, první minuty v A-týmu, dvě ocenění Hráč kola, nejlepší střelec celé ligy a teď i Hráč sezony. Devatenáctiletý útočník Sparty David Čapek prožil skvělou sezonu. „Rád bych poděkoval Spartě za šanci a důvěru, kterou mi dala,“ uvedl nejlepší hráč Juniorské ligy za ročník 2015/16.Ještě než jste přišel do Sparty, působil jste v Bohemians a Slavii. Jak na angažmá ve vršovických klubech vzpomínáte?
Do Bohemians jsem přišel jako dítě a byl to můj první klub. Velmi rád vzpomínám na pana Igora Holka, který byl můj první trenér. Postavil mě do útoku a často křičel: „Jdi sám!“ Nekoukal jsem napravo ani nalevo a mým jediným cílem bylo vždy běžet na bránu a střílet. Také hodně dbal na fyzičku, zvláště na soustředěních nám dával dost zabrat.

Ve Slavii nejradši vzpomínám na období, kdy mě trénovali Viktor Schejbal a Petr Karoch. Cítil jsem od nich velkou podporu a pod jejich vedením se mi i hodně dařilo.

David Čapek

Klub: AC Sparta Praha
Narozen: 7.5.1997
Pozice: Útočník

Zápasy: 30
Góly: 24

Jak se vlastně uskutečnil váš přestup do Sparty? Proč právě Sparta?
Během posledního ročníku mého působení ve Slavii jsem bohužel nepadl do oka tehdejšími trenérovi. Ačkoliv jsem byl vždy ofenzivně laděný hráč, skončil jsem nakonec na pozici pravého obránce a tam jsem musel tlumit své chutě tahouna. Postupem času jsem dostával čím dál tím méně příležitostí, aniž by mi někdo řekl, co dělám špatně nebo jak se zlepšit. Netušil jsem, na čem mám pracovat a často jsem přemýšlel, co udělat, abych to změnil. Když jsem viděl, že se pro mne minuty na hřišti pořád zkracují, můj individuální trenér oslovil sparťanského kouče pana Kopáňka, zda by bylo možné přijít na zkoušku. Sparta o mne projevila zájem už v nižších kategoriích mládeže, ale hlavním problémem pro mne bylo dojíždění na Strahov. A později mě už Slavia nechtěla uvolnit.

V té době měla Sparta oba krajní obránce zraněné, a tak jsem byl pozván na čtrnáctidenní zkoušku. Poté se podařilo zrealizovat hostování, které trvá doposud. Chtěl jsem se učit, pracovat na sobě, něco dokázat a rivalitu mezi oběma kluby jsem vůbec nevnímal. Chtěl jsem prostě hrát a ukázat, že něco umím. A Sparta pro mne představovala velkou výzvu. Patří mezi špičkové kluby, její ofenzivní a agresivnější pojetí hry se mi odmalička líbilo.

Do letenského klubu jste přišel jako obránce, ale později se z vás stal útočník. Kde se ve vás vzal střelecký apetit? Ve většině případů se tento posun děje spíše opačným směrem.
Většinu mé fotbalové kariéry jsem odehrál na ofenzivních postech. Už od přípravky jsem byl útočník nebo záložník, ale protože mám výborný fyzický fond, mimo brankáře jsem hrál všude. Dokonce se stalo, že jsem během jediné sezóny hrál na čtyřech postech. Teď jsem rád, že mi střelecký apetit zůstal a že jsem ho neztratil.

I s ohledem na úspěšnou uplynulou sezonu, dá se tedy říci, že post útočníka vám naprosto vyhovuje?
Že obrana není pro mě úplně ideální, už v dorostu vypozoroval pan trenér Holoubek a posunul mě na pozici záložníka. V Juniorské lize mě pan trenér Horňák vysunul na post útočníka, kde se cítím nejlépe. Jsem rád, že i Sparta to tak vnímala a než posun to byl spíše návrat na původní post.

Hned v prvním zápase sezony jste nastřílel hattrick Teplicím. Lze hledat důvody vaší skvělé sezony i v tomto utkání, že vás zkrátka „nakoplo“ a dodalo motivaci?
Koho by to nenakoplo, lepší start sezóny se jen těžko hledá a pokud pocítíte důvěru od trenéra, motivace a chuť je obrovská.

Foto: Svatopluk Samler

I poslední utkání sezony, shodou okolností právě proti Teplicím, jste jasně vyhráli. Jak probíhalo předání trofeje a jak budete slavit?
Už před posledním zápasem proti Teplicím jsme měli titul jasně v kapse. Snažili jsme se přesto vyhrát, aby předání poháru bylo po vítězném utkání. Předání bylo euforické, hodně jsme si to užili. Zatím proběhla jen menší oslava v šatně, větší pokračování nás teprve čeká v závěru sezóny.

Je pro Spartu titul ve čtvrtém ročníku Juniorské ligy a vysoký bodový náskok zadostiučinění?
Myslím si, že v poslední době je úroveň Juniorské ligy neprávem dost podceňována. Na titul jsme se dost nadřeli a určitě to nebyla procházka růžovou zahradou. Pro mě osobně je to důležitý předstupeň a sbírání zkušeností na cestě do dospělého fotbalu.

Celkově se Spartě po celou sezonu dařilo obdivuhodným způsobem. Kde hledat důvody této skvělé jízdy za titulem?
Je pravda, že se nám až na pár zápasů celou sezónu dařilo. Byly však i zápasy, které se zdály být už prohrané, ale my jsme se vzchopili a dotáhli je do vítězného konce v podstatě na poslední chvíli. Tím jsme jako tým prokázali silný charakter, vůli a chuť vítězit a nevzdávat se. Za úspěchem stojí celý náš tým, všichni spoluhráči na něm mají velký podíl, v čele s panem trenérem Horňákem, jeho asistenty, maséry a fyzioterapeuty. Také rozestavení 3-5-2, které bylo dané A-týmem, nám dobře sedlo.

Výsledkem vaší skvělé sezony je 24 gólů, které jste nastřílel v 30 odehraných zápasech. Jste se sezonou z osobního hlediska spokojený?
Z osobního hlediska jsem moc rád, že mi vydrželo zdraví a mohl jsem odehrát téměř všechny zápasy. V některých se mi dařilo více, v některých méně. 24 gólů stačilo na první místo, ale je co zlepšovat, to číslo mohlo být vyšší.

Získal jste se Spartou titul, ovládl tabulku střelců a nyní jste byl vyhlášen také nejlepším hráčem celé ligy. Je to pro vás prozatím nejlepší sezóna v kariéře?
Titul, střelec a hráč jsou pro mě takovou třešničkou na dortu. Nejzásadnější byl pro mě vůbec příchod do Sparty, s tím spojená důvěra trenérů, kteří mi dali prostor na hřišti a věřili mi, i když se mi ne vždy dařilo. Dalším velkým oceněním pro mě byla možnost trénovat s A-týmem, a byť jen na malou chvilku nastoupit v ligovém zápase, to mi přineslo ohromný zážitek. Pro hráče, který přišel na hostování ze Slavie, je to mnohem větší pocta než být nejlepším hráčem a střelcem Juniorské ligy. I z tohoto důvodu je to pro mě doposud určitě nejlepší sezóna. Na všech těchto oceněních mají samozřejmě klíčový podíl všichni mí spoluhráči.

Trenér Michal Horňák o vás řekl, že jste za poslední sezonu udělal největší progres. Jak se tato slova poslouchají?
Trenérova slova jsou velmi lichotivá, moc si jich vážím. Zároveň bych mu chtěl také poděkovat za jeho pozitivní přístup i ke všem spoluhráčům.

Už se řešila vaše budoucnost? Zůstanete i nadále ve Spartě, nebo půjdete sbírat zkušenosti na hostování?
Moji budoucnost má teď na starosti pan Nehoda, vše je v jednání. Zatím žádné bližší informace nemám.

Je někdo, komu byste chtěl něco vzkázat či poděkovat?
Moc rád bych ještě jednou poděkoval vedení Sparty za projevení důvěry, možnosti zde hrát a také všem trenérům, od kterých jsem se hodně naučil. Také chci poděkovat Mirkovi Beukovi, který má na mých úspěších zásadní podíl. Je to můj skvělý individuální trenér, který se mnou intenzivně pracuje a vždy ve mně věří, ať se děje cokoliv.Čtěte také:

19.6.Kouč plzeňské juniorky Schveinert: Se sezonou panuje velká spokojenost
11.6.Čtrnáctigólový střelec Lukáš Kraják si váží především branek z těžkých zápasů
2.6.Hráč kola Lukáš Matějka: Letošní sezona byla zatím nejpovedenější
29.5.Juniorskou ligu zakončila výhra Plzně nad Bohemians
26.5.Sezona nám vyšla báječně, rozplýval se trenér mistrovské Sparty Horňák
 
 

Tabulka ligy

Tabulka - Nadstavbová skupina A

#TýmZB
1. SK Sigma Olomouc 9 21
2. FC Zbrojovka Brno 9 19
3. AC Sparta Praha 9 16
4. Bohemians Praha 1905 9 15
5. FK Mladá Boleslav 9 14
6. FC Slovan Liberec 9 13
7. FC Viktoria Plzeň 9 10
8. FC Hradec Králové 9 9
9. 1.FC Slovácko 9 8
10. FC Baník Ostrava 9 4

Tabulka - Nadstavbová skupina B

#TýmZB
1. SK Slavia Praha 9 19
2. FK Dukla Praha 9 18
3. FC Fastav Zlín 9 17
4. SK Dynamo Č. Budějovice 9 17
5. FK Teplice 9 13
6. FC Vysočina Jihlava 9 12
7. FK Jablonec 9 9
8. 1.FK Příbram 9 9
9. FK Fotbal Třinec 9 8
10. MFK Karviná 9 6

Podrobné tabulky