27.05.2019
BNO - BOH
29.04.2013 | Jakub Vais, Marek Kratochvíl

Plzeň poslal za třemi body vlastní gól Baníku

PLZEŇ – Velmi vyrovnané utkání sehrála Plzeň proti ostravskému Baníku, který na západě Čech rozhodně neukazoval hru týmu, který je poslední v tabulce, ale mohl dokonce udeřit. Nestalo se a tři body zůstaly v Plzni.

28.kolo  •  po 29.4.2013  •  14:30
FC Viktoria Plzeň
2:0
FC Baník Ostrava

Poločas: 0:0
FC Viktoria Plzeň: Bolek – Lukeš, Libotovský, Růžička, Beránek – Hamerník – Štípek (73. Hvězda), Kyndl, Hradecký – Kůžel, Černý (86. Domabyl).
FC Baník Ostrava: Andrejko – Jovanovič, Javorek, Skoupý, Kryštof – P. Kundrátek (63. Juránek), Šustr, Novák (72. L. Kundrátek), Chromečka (68. Stránský) – Ferenčík, Tobiáš (80. Šašinka).
Branky: 59. Javorek (vl.), 83. Černý. Rozhodčí: Vaňkát – Fišer, Mudra ŽK: Kyndl – Ferenčík, Kryštof.

Hosté začali poměrně nebojácně a zejména agilní Ferenčík dělal domácí obraně od úvodního hvizdu svojí rychlostí problémy. V sedmé minutě se dral do vápna z levé strany, ale těsně před šestnáctkou byl Růžičkou podražen. Následný přímý kop sám poslal nad břevno plzeňské branky, kterou hájil Petr Bolek.

Do další šance se dostal právě Ferenčík v osmnácté minutě, když se prosmýkl středem obrany a uháněl sám na Bolka, ten si ale jeho ránu pravačkou pohlídal a vyrazil balon nad břevno. Jedinou větší šanci domácích měl pak po rohovém kopu Černý, který však z voleje nezamířil ideálně a branku z dobré pozice těsně minul. Dvě minuty před koncem prvního poločasu pak došlo zřejmě k největšímu rozruchu na hřišti. To když hlavní rozhodčí Vaňkát důrazně varoval trenéra hostů a pohrozil vykázáním z prostoru střídačky při dalším komentáři jeho výkonu.

Do druhého poločasu vstoupili lépe domácí a po standardní situaci mohl otevřít skóre zápasu Libotovský, volejem z hranice vápna ale nastřelil jen obránce Kryštofa. Vedoucí branky se však viktoriáni přece jen dočkali. V devětapadesáté minutě zavezl balon až k brankové čáře Lukeš a jeho prudká svižná přihrávka zpět do šestnáctky se od nešťastného Davida Javorka odrazila přímo do ostravské branky.

Kyndl poté mohl navýšit vedení Plzně, ale z otočky na malém vápně ve velké šanci nastřelil jen clonícího obránce. Plzeň však rozhodně pokračovala ve své hře a vytvářela si další střelecké situace kolem branky hostů, z čehož vyústila i další šance Černého. Ten se ve vápně efektně uvolnil, svůj technický obstřel pravačkou ale nedokázal zakroutit do branky.

Za hosty mohl vyrovnat z přímého kopu opět Ferenčík, ale ani tentokráte branku netrefil, a tak se prosadili opět domácí. Nejprve si kousek za vápnem Kůžel dobře zpracoval balon a ze vzduchu pohotově vypálil, brankáře dokonce překonal, ale zastavila ho tyčka. O chvíli později už se ale skóre měnilo. Daniel Černý si naběhl za obranu, dostal přihrávku od Kyndla a přestože si Andrejko na jeho střelu sáhl, mimo tři tyče ji vyrazit nedokázal.

Hráč utkání: Milan Ferenčík (FC Baník Ostrava)
Ostravský útočník s číslem devět na zádech se vrací do zápasové procesu po zranění a v dresu ostravské juniorky předvedl výborný výkon, který nakonec brankou neokořenil, ale neměl k tomu vůbec daleko. Jednou dokonce zachránilo Plzeň břevno.

Ohlasy trenérů

Jiří Skála (trenér Plzně): „Byl to vyrovnaný zápas a hra se přelévala z jedné strany na druhou. Šlo oboustranně o tvrdé utkání a hráči toho dost naběhali. My jsme si nakonec vypracovali několik brankových příležitostí, řekl bych, že více než soupeř, a proto jsme dali ty dvě branky. Zároveň ale musím říct, že Baník nehrál vůbec špatně a dnešního vítězství si určitě velmi ceníme. Dlouho jsme doma nevyhráli a přestože je Ostrava poslední, to vítězství se nerodilo vůbec lehce.“

Jan Baránek (trenér Baníku Ostrava): „První poločas byl z naší strany ještě slušný, vytvořili jsme si několik zajímavých situací, které jsme ale nedohráli. Měli jsme několik zajímavých šancí a přečíslení, ale vinou té naší kvality, tedy spíše nekvality jsme ty šance nezakončili. Plzeň jsme k tolika možnostem nepustili. Ve druhém poločase podle mého rozhodla neproměněná šance Ferenčíka, kdy trefil břevno. Poté přišel vlastní gól, který ten zápas zlomil ve prospěch Plzně, my jsme pak otevřeli obranu a Plzeň pouštěli do šancí, oni jednu z nich proměnili v gól na 2:0. Byli nebezpečnější a situace, které si vytvořili, většinou proměnili. Myslím si, že utkání nikterak nevybočilo a bylo průměrné. Pro nás bohužel pokračuje jarní výkonnost, kdy sice jsme schopni na rozdíl od podzimu konkurovat nejlepším týmům, ale prohráváme o gól.“